Monika Czerwińska – szkolenia biznesowe

Strona prywatna - szkolenia zamknięte, wyjazdy integracyjne oraz symulacje menedżerskie.

Polecane Szkolenia Menedżerskie

Znaczenie na rynku każdego biznesu to nie tylko aktywa albo kapitał, ale także kierownicy. Nierzadko to od nich zależy powodzenie w biznesie, bez względu na sektor działania. Nic dziwnego, że nasze przedsiębiorstwa tak chętnie troszczą się rozwojem swoich ludzi. Od jakiegoś czasu wyraźnie widać w szkoleniowym biznesie wyraźną prosperitę. Nie zahamował tego nawet niedawny krach na rynkach gospodarczych.

Od wielu już lat niemałą frekwencją cieszą się szkolenia – czytamy z portalu Szkolenia Dla Firm. Nie jest tajemnicą, że kadra menedżerska o wysokich kwalifikacjach to filar interesu. Firmy regularnie organizują szkolenia z zarządzania projektami, z asertywności, automotywacji albo z budowania zaangażowania.

Projekty i programy rozwojowe takie dzielą się na otwarte oraz zamknięte. Te ostatnie przygotowywane są na zamówienie zainteresowanych przedsiębiorstw. Uczestniczą w nich wyłącznie menedżerowie tych przedsiębiorstw. Szkolenia otwarte, jak wynika to z nazwy, dostępne są dla osób interesujących się określoną dziedziną. Warto wspomnieć, że wszyscy, którzy korzystają z takich szkoleń otwartych muszą przeważnie płacić za nie z własnej kieszeni. Wiadomo jednak, że zaangażowanie kapitałowe w nasze umiejętności to właściwe dbanie o przyszłość.

Nauczaniem na warsztatach biznesowych trudnią się zazwyczaj doświadczeni trenerzy. Gros z nich specjalizuje się w jakiejś tematyce, np. w skutecznym delegowaniu zadań, w coachingu, asertywności itd. Trenerzy muszą wykazywać nie wyłącznie dużą i kompleksową wiedzę, ale również stosowne predyspozycje. Przecież chodzi o to, żeby informacje w stosowny sposób aplikować uczestnikom szkolenia. Mile widziana jest również znajomość tematu z komunikacji werbalnej i niewerbalnej, profesjonalizm prowadzenia demonstracji multimedialnych i budowania kontaktów interpersonalnych.

Metodyka kursów biznesowych jest często zbliżona. Wykorzystuje się transmisje multimedialne, omawianie przykładów z rzeczywistości, działania w grupach i pisemna kontrola zdobytej wiedzy. Niejednokrotnie przewidziane są jeszcze specjalne porady po zakończeniu szkolenia. Im bardziej skomplikowana problematyka, tym bardziej przeciągające się warsztaty, rozłożone nawet na dwa dni.

Segment szkoleń powiększa się intensywnie i jest prawie pewne, że ta dobra passa nie odwróci się w najbliższym czasie. Bardzo cenione są także eventy integracyjne powiązane z kursami. Ich wielkim plusem jest nie tylko okazja przekazania wiedzy, ale także integracja grupy zatrudnionych.

01.10.2014. 15:14